Τραγική η εικόνα πολλές φορές, τόσο νωρίς το πρωί όσο και πιο αργά το βράδυ, στον ποδηλατόδροµο και στην Κυδωνίας αλλά και στη Σκαλίδη. ∆ίκυκλα και ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα χρησιµοποιούν τον οριοθετηµένο ποδηλατόδροµο ως θέση στάθµευσης!
Κι αν το πρωί η στάθµευση γίνεται συνήθως για 5-10 λεπτά, τις βραδινές ώρες τα οχήµατα σταθµεύουν σχεδόν µόνιµα. Πρακτικές που δεν είναι αποδεκτές σε κανένα σηµείο και σε καµία… ώρα, ακόµη και µεταµεσονύχτια!