Παρουσίαση του Λευκώματος με τίτλο: “Μαντινάδες-Ρίμες-Ριζίτικα-Ποιήματα για τον Αποκόρωνα”, πραγματοποιήθηκε χθες βράδυ στον Βάμο (παλιό Σχολείο).
Το πρόγραμμα περιλάμβανε χαιρετισμούς οργανωτών (δήμαρχος Αποκορώνου Χαράλαμπος Κουκιανάκης, πρόεδρος Συλλόγου Στιχουργών Ν. Χανίων Θανάσης Πατεράκης, πρόεδρος Πολιτιστικού Συλλόγου Βάμου Γεώργιος Χατζηδάκης).
Για την επιμέλεια της έκδοσης μίλησε ο πρώην δήμαρχος Βάμου Στέλιος Μιχελάκης.
Απήγγειλε και διάβασε ποιήματα ο γραμματέας του Συλλόγου Στιχουργών Ν. Χανίων Μάρκος Σελλιανάκης. Το λεύκωμα παρουσίασε η φιλόλογος – ιστορικός Στέλλα Αλιγιζάκη. Διάβασε ο δικηγόρος Μανώλης Νικολούδης.
Επίσης, έγινε απονομή διπλωμάτων στους στιχουργούς.
Μουσική και τραγούδια παρουσίασε ο Παραδοσιακός Μουσικός Σύλλογος Αποκορώνου «Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ».