Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Πολύτιμη νίκη για τον Πλατανιά

Ενα ακόμα βήμα για την 2η θέση πραγματοποίησε ο Πλατανιάς, κερδίζοντας πιο εύκολα απ’ ό,τι δηλώνει το τελικό 4-3 την Παναχαϊκή, στον αγώνα που διεξήχθη την Τετάρτη το απόγευμα στο γήπεδο Περιβολίων.

Η χανιώτικη ομάδα συνεχίζει να έχει το μεγάλο προβάδισμα για τη 2η θέση, ενώ καθοριστική είναι η επόμενη αποστολή, την προσεχή Κυριακή (21/4) απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας.

Ο Πλατανιάς σκόραρε δύο γκολ μέχρι το 7ο λεπτό με τον Νίλι, αποκτώντας έτσι απέναντι στην Παναχαϊκή ένα μεγάλο προβάδισμα, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 2-1 μετά τη μείωση του σκορ στο 45’ από τον Μωραΐτη.

Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς μπήκε αποφασιστικά για να καθαρίσει το παιχνίδι, κάτι που κατάφερε, αφού στο 49’ με το γκολ του Λουκίνα και στο 66’ με τον Μιγκέλ έφτασε στο 4-1.

Η Παναχαϊκή μείωσε μέχρι το τέλος χάρη σε δύο πέναλτι που ευστόχησε ο Ελευθεριάδης στο 76’ και στο χρόνο των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Φράγιος-Τοροσιάδης (Μακεδονίας). 4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας).

Κίτρινες κάρτες: Κόρτσταμ (62’), Κολ (79’)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ (87’ Πουρζιτίδης), Τσαμούρης, Ποζατζίδης (69’ Καραγκούνης), Μποσέτι, Παπανικολάου, Νίλι (80’ Μάικιτς), Λουκίνας, Μιγκέλ

Παναχαϊκή (Σάκης Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Σωτηράκος, Φουρλάνος (78’ Ντάσιος), Ελευθεριάδης, Παπατόλιος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (32’ Κολ), Κυνηγόπουλος (66’ Κόβασετς), Μωραΐτης.