Στη διενέργεια ελέγχου και πιστοποίησης της λειτουργίας 50 παιδικών χαρών προχωρεί ο δήμος Ηρακλείου. Ήδη, υπεγράφη η σχετική σύμβαση μεταξύ του αντιδημάρχου τεχνικών υπηρεσιών του δήμου Ηρακλείου, Γιάννη Αναστασάκη και του εκπροσώπου της εταιρείας “TUV ΕΛΛΑΣ Α.Ε.”, για τη διενέργεια ελέγχου και πιστοποίησης της λειτουργίας πενήντα παιδικών χαρών, εντός των ορίων του δήμου.
Η σύμβαση περιλαμβάνει δύο φάσεις. Η πρώτη αφορά στην αρχική επιθεώρηση των παιδικών χαρών και τη σύνταξη φύλλων ελέγχου και η δεύτερη φάση περιλαμβάνει την επανάληψη της επιθεώρησης, σε όποιους χώρους απαιτείται, μετά την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων από τον δήμο. Τέλος, θα εκδοθούν πιστοποιητικά συμμόρφωσης για τους χώρους που ελέγχθηκαν.
Πιστοποιημένες παιδικές χαρές στο Ηράκλειο
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)