Πολίτες έσωσαν λουόμενους από επικίνδυνα ρεύματα στην παραλία στον Κάτω Σταλό. Το περιστατικό συνέβη το απόγευμα του Σαββάτου λίγο μετά τις 6 το απόγευμα, δηλαδή μισή ώρα μετά την λήξη του ναυαγοσωστικού ωραρίου.
Ζευγάρι λουόμενων ενώ κολυμπά 5-6 μέτρα από την ακτή, μια παρέα τους κάνει σινιάλο να μετακινηθούν από εκεί που βρίσκονται γιατί το κύμα τους έχει παρασύρει . Ωστόσο το ζευγάρι λόγω των θαλάσσιων ρευμάτων δεν μπορεί να προσεγγίσει την ακτή.
Οι πολίτες από την ακτή του Κάτω Σταλού κινητοποιούνται, ένας βουτάει και τραβάει σταδιακά το ζευγάρι προς τα έξω ενώ ένας άλλος φέρνει σωσίβιο και καταφέρνουν να βγάλουν ασφαλείς τους λουόμενους.
Στην συζήτηση που ακολουθεί μεταξύ πολιτών και λουόμενων, γίνεται γνωστό ότι με τον ίδιο τρόπο ανασύρθηκαν μέσα σε λίγες ώρες άλλα 4-5 άτομα από τον ναυαγοσώστη καθώς τα επικίνδυνα ρεύματα τους είχαν παρασύρει με τον ίδιο τρόπο και δεν μπορούσαν να βγουν από την θάλασσα.
Ωστόσο, στην παραλία του Κάτω Σταλού δεν υπάρχει κάποια προειδοποιητική πινακίδα που να ενημερώνει για επικίνδυνα ρεύματα και σε πόσα μέτρα από την ακτή οι λουόμενοι είναι ασφαλείς. Αντιθέτως, υπάρχει Γαλάζια σημαία, πράγμα που σημαίνει ότι τα νερά είναι καθαρά και ασφαλή….
Όσο για τον ναυαγοσωστικό πύργο, μετά τις 5.30 δεν υπάρχει ναυαγοσωστική κάλυψη καθώς μια πινακίδα ενημερώνει πως οι ναυαγοσώστες στα όρια του δήμου Χανίων βρίσκονται σε υπηρεσία από τις 10.30 μέχρι τις 17.30.
Στο σημείο βρίσκονται μόνο οι πρώτες βοήθειες , σωσίβια και φυσικά πολίτες …. έτοιμοι να αναλάβουν καθήκοντα της Πολιτείας.
Σας παρακαλω μετα απο ολα αυτα που εχουν συμβει στις παραλιες αυτο το καλοκαιρι (εχουν πνιγει η κυνδινευσει πολοι ελληνες και ξενοι) βοηθειστε να. ενημερωθουμε οι πολιτες σε ποιες παραλιες υπαρχουν θαλασσια ρευματα και να παρουν οι αρμοδιοι ολα τα απαραιτητα μετρα ωστε να ξερει ο ντοπιος η ο επισκεπτης τι περιμενει στην παραλια που βρισκεται…δυστυχως και σε καποιες που υπαρχουν ενημερωσεις αυτες ειναι κρυμμενες σε σημεια που ειναι απιθσνο νσ τις δει κανεις ….πχ μαραθι η τις μετακινουν οι ντοπιοι για να μην χανουν τους τουριστες…οχι ολα στο βωμο του χρηματος…ας προσπαθησουμε ολοι μαζι. για το κσλλυτερο ολων μας και πρωτιστως των παιδιων μας …ευχαριστω