Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Πρεμιέρα των αγώνων αυτοκινήτου

Ο αριθμός των συμμετεχόντων οδηγών στον  πρώτο αγώνα του 2014 για το έπαθλο GP Tuning, όσο και στον αγώνα Drift, δεν ήταν ο αναμενόμενος και αυτό οφείλεται αποκλειστικά στ’ ότι πολλοί οδηγοί δεν είχαν υποβάλλει έγκαιρα τα δικαιολογητικά τους για έκδοση αγωνιστικής άδειας.
Από την άλλη πλευρά η ανανεωμένη Α.Λ.Α. Χανίων, τα πήγε θαυμάσια οργανωτικά, αφού στο “σφιχτό” πάρκινγκ του ΟΑΔΥΚ στην Αγιά, σχεδίασε μία ενδιαφέρουσα διαδρομή, που άφησε όλους τους οδηγούς που έλαβαν μέρος απόλυτα ικανοποιημένους. Να σημειωθεί επίσης ότι ο κόσμος έδωσε δυναμικό “παρών”, ενώ ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, τον απόλυτο χρόνο ημέρας πέτυχε ο Λεωνίδας Φραγκιαδάκης με Peugeot Rallye με χρόνο 43,50 ο οποίος ήταν και ο νικητής στην κατηγορία αγωνιστικά 1.600 κ.εκ. Τη δεύτερη καλύτερη επίδοση, που συνοδεύτηκε και με την πρώτη θέση στην κατηγορία αγωνιστικών  2.000 κ.εκ. σημείωσε ο Λευτέρης Γομπάκης με Honda Civic Type R και χρόνο 44,80. Την τριάδα των καλύτερων χρόνων συμπλήρωσε ο Λευτέρης Σαρρής με Toyota Corolla και χρόνο 44,89 δεύτερος για την κατηγορία αγωνιστικά 1.600 κ.εκ. Για την ίδια κατηγορία στην τρίτη θέση είχαμε τον Στράτο Λουπασάκη με Peugeot Rallye και χρόνο 45,61, τέταρτος τερμάτισε ο Μανώλης Σκεπεντζάκης με Peugeot Rallye και χρόνο 45,73, ενώ τον ακολούθησε ο Ιάσονας Τανογλίδης με Toyota Corolla και χρόνο 47,06. Στην έκτη τερμάτισε ο Μανώλης Παντελάκης με Peugeot 307 και χρόνο 49,35.
Για την κατηγορία επιβατικά 1400 – 1600 κ.εκ. στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Θόδωρας Βαφειάδης με Honda Civic και χρόνο 49,98, δεύτερος ήταν ο Σταμάτης Φουντουλάκης με Seat ibiza και χρόνο 50,22 ενώ στο βάθρο της τρίτης θέσης ανέβηκε ο Γιώργος Δελήμπασης με Citroen Saxo και χρόνο 52,00. Ο Χρήστος Χαλακατεβάκης με Mini Cooper με χρόνο 50,29 ήταν ο νικητής της κατηγορίας επιβατικά 2.000 και 2.001 και άνω με χρόνο 50,29, ενώ ο Γιάννης Κλουβιδάκης με Mazda RX-7 και χρόνο 52,65 ήταν δεύτερος. Στη κατηγορία αγωνιστικά 2.000 κ.εκ. δεύτερος τερμάτισε ο Φραγκίσκος Κλαριδόπουλος με VW Golf και χρόνο 47,53.
Εντυπωσιακό θέαμα όπως πάντα, προσέφεραν οι επτά οδηγοί που συμμετείχαν στον αγώνα Drift.Την καλύτερη βαθμολογία συγκέντρωσε ο Γιώργος Δασκαλάκης με Toyota, δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Τζαγκαράκης με BMW, ενώ στην τρίτη θέση είχαμε τον Νεκτάριο Καραμπακάκη με Nissan. Ακολούθησαν οι: Νίκος Σγουράκης με BMW, Αλέξης Μπαλαντίνος με BMW, Μιχάλης Πετράκης με Opel Ascona και Παύλος Παπαδάκης με BMW.