Πρόκριση στην ημιτελική φάση του διεθνούς διαγωνισμού ‘Drones for Good’, που οργανώνουν τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, κέρδισε η Ερευνητική Ομάδα Χωρικών Πληροφοριακών Συστημάτων – SenseLab του Εργαστηρίου Γεωδαισίας και Γεωπληροφορικής του Πολυτεχνείου Κρήτης.
Η διάκριση αποτελεί σημαντικό επίτευγμα, καθώς ο διαγωνισμός είναι ο μεγαλύτερος του είδους του παγκοσμίως και η ομάδα προκρίθηκε στην τελική δεκάδα μετά από αξιολόγηση εκατοντάδων άλλων συμμετεχόντων.
Ο διαγωνισμός έχει σκοπό να αναδείξει δημιουργικές και καινοτόμες ιδέες και λύσεις χρησιμοποιώντας την τεχνολογία των μη επανδρωμένων αεροσκαφών (drones). Η ίδια ελληνική ερευνητική ομάδα έχει διακριθεί στο παρελθόν στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό διαστήματος ‘Copernicus Masters’, όπου κατέκτησε την πρώτη θέση.
Πρόκριση εργαστηρίου του Πολυτεχνείου Κρήτης σε διεθνή διαγωνισμό drones
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)