Στη χώρα µας είµεθα µάρτυρες της ασυνεννοησίας µεταξύ των φορέων του ∆ηµοσίου, µε αποτέλεσµα το ράβε – ξήλωνε στα δηµόσια έργα.
Ένα τέτοιο έργο στην περίπτωση µας, αφορά τον ίδιο φορέα δηλαδή (∆ήµο Πλατανιά – ∆ΕΥΑΒΑ).
Στην Τοπική Κοινότητα Μοδίου το έργο της αποχέτευσης ξεκίνησε το 2014 και από τότε παρέµεινε η εκκρεµότητα κατασκευής (30) φρεατίων σύνδεσης των οικιών µε το δίκτυο αποχέτευσης.
Η κατάσταση του οδικού δικτύου όλα αυτά τα χρόνια ήτανε αθλία, καθώς υπήρξε και θανατηφόρο ατύχηµα. Με επιστολή (αρ. πρωτ. 2026/10-5-21 ∆ΕΥΑΒΑ) που κατέθεσε ο Πρόεδρος του Τοπικού Συµβουλίου Μοδίου, ζητούσε την άρση αυτής της εκκρεµότητας, ώστε όταν γίνει η νέα ασφαλτόστρωση που είχαν υποσχεθεί να τελειώσει η ταλαιπωρία των κατοίκων.
Απάντηση δεν υπήρξε ποτέ και τον Μάρτιο του 2022 έρχεται η ΑΚΤΕΡ Α.Ε. και τοποθετεί µία νέα άσφαλτο (δώρο του ∆Ε∆∆ΗΕ) και φρεάτια ΓΙΟΚ!!!
Φαντάζεστε τώρα να γίνουν 30 νέες κάθετες τοµές επί της νέας ασφάλτου σ’ ένα µήκος περίπου 400 µέτρων.
Όταν λοιπόν ο Πρόεδρος της ∆ΕΥΑΒΑ εξαγγέλλει έργα εκατοµµυρίων (π.χ. ειδικά έξυπνα υδρόµετρα 4.898.000 €) κ.λπ., είναι τραγικό να µην είχε βρεθεί προηγουµένως η ασήµαντη δαπάνη των (30) φρεατίων.
Τα 13 χρόνια λοιπόν δεν έφτασαν!!!
Αυτό έπεται σε αντιδιαστολή µε τον προγραµµατισµό και την οργάνωση του ∆ήµου, κατά τον Πρόεδρο της ∆ΕΥΑΒΑ που επαίρεται µε τα γραφόµενα του στα Μ.Μ.Ε. των Χανίων.
Όσο για τους συγχωριανούς µας του Γερανίου από τα λεχθέντα του Προέδρου της ∆ΕΥΑΒΑ, για το ΕΜΒΛΗΜΑΤΙΚΟ έργο του Βιολογικού (κατά τους άλλους, όχι για τους Γερανιώτες) τρέχει εργολαβία ύψους 8.898.000 € καθώς υπόσχεται και απόσµιση που δεν έγινε ποτέ τα τελευταία 13 χρόνια.
Παραπλανήθηκαν πριν χρόνια, αλλά δυστυχώς βρίσκονται σε λήθαργο ακόµα.
Προλαβαίνουν ίσως να κατέλθουν από την υπερταχεία της νυν ∆ηµοτικής Αρχής, που τους υπόσχονται όσα δεν πρόλαβαν να κάνουν τα 13 χρόνια της θητείας τους.
Αντώνης ∆ασκαλάκης
∆ηµότης Τοπικής
Κοινότητας Μοδίου