Αν γινόταν κάποιος απολογισμός κατά περιοχές στον νομό Χανίων ίσως και σε ολόκληρη την Κρήτη, σίγουρα το Ακρωτήρι θα είχε την πρωτιά σε τροχαία ατυχήματα και δυστυχήματα αλλά φυσικά να υπολογίζονταν και αυτά που δεν καταχωρούνται πουθενά επειδή είναι “ελαφρά”. Από δεκαετίες που κυκλοφορώ στο Ακρωτήρι δεν αντιλήφθηκα τροχονομικό έλεγχο σε κανένα σημείο. Κοινό μυστικό η έλλειψη του αναγκαίου προσωπικού στην υπηρεσία τροχαίας αλλά κάτι πρέπει να γίνει. Στην περιοχή από Πιθάρι μέχρι κόμβο αεροδρόμιο – Στέρνες σε όλο το μήκος της οδού υπάρχουν κατοικίες και πλήθος καταστημάτων, ιδίως μέσα στο Αρώνι. Αρα τα όρια ταχύτητος είναι αυτά όπως της πόλης αλλά οι οδηγοί διέρχονται με διπλάσια των ορίων ταχύτητα όπως και στην ευθεία του αεροδρομίου όπου όμως δεν υπάρχει πυκνή δόμηση. Εξάλλου είναι γνωστά τα τραγικά συμβάντα στον δρόμο του Πολυτεχνείου – Κουνουπιδιανά κ.λπ. Θα ήταν ευχής έργον αν περνούσε έστω και μια ημέρα χωρίς έστω και μικρό τρακάρισμα χωρίς σοβαρές ζημιές στο Ακρωτήρι.