Χωρίς απώλειες για τους πρωτοπόρους ξεκίνησε το 2019, με τον Πανακρωτηριακό να σημειώνει μάλιστα μια εντυπωσιακή νίκη στο Κολυμπάρι επί του Ποσειδώνα Καμισιανών Ραπανιανών (8-3). Μάλιστα, χάρη σε αυτή, ο Πανακρωτηριακός ανακηρύσσεται πρωταθλητής χειμώνα, καθώς ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος.
Κατά πόδας, ακολουθούν Απόλλων και Αρης Σούδας, που κατάφεραν να ξεπεράσουν λίγο πιο δύσκολα τα εμπόδια της Δόξας και του Κρητικού Αστέρα αντίστοιχα ενώ η νίκη της αγωνιστικής ανήκει σίγουρα στον Ηρακλή Νεροκούρου που σημείωσε ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα μέσα στις Μουρνιές, επικρατώντας με 5-1 του Μινώταυρου!
Το πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας ήταν το μοναδικό το οποίο διεξήχθη το Σάββατο, καθώς η πρώτη αγωνιστική για τη δεύτερη και την τρίτη κατηγορία θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο που ακολουθεί.
Ποσειδών Καμ. Ραπ.-Πανακρωτηριακός 3-8
Γκολ: 48′ Ανδρ. Κολομπάκης, 73′ Σπ. Κολομπάκης (πεν.), 82′ Κατωτικίδης – 8′, 23′, 32′ Μπάτζιο, 20′ , 43′, 51′ Δρακάκης, 23′ Βουρβαχάκης, 58′ Καριμπίδης
Διαιτητής: Κουρκουμελάκης
Ποσειδών Καμ. Ραπ.: Μανιαδάκης, Μυφτάρι, Τσότσος, Καραγκούνης, Ξεκουκουλωτάκης, Δοντσίδης, Ανδρ. Κολομπάκης, Σπ. Κολομπάκης, Μαλανδράκης (70′ Τσαβαρής), Β. Μαριανάκης, Μαραγκουδάκης (65′ Κατωτικίδης)
Πανακρωτηριακός: Χριστουλάκης, Βουρβαχάκης (65′ Κουκουράκης), Παπακαστρήσιος, Μανουσάκης (61′ Μαριανάκης), Κελάκης, Περαθωράκης, Καριμπίδης, Κοπανάκης (56′ Μπαγετάκος), Μπάτζιο, Βασιλομιχελάκης, Δρακάκης (71′ Αδαμόπουλος)
Απόλλων-Δόξα Παχ. 2-0
Γκολ: 81′ Γανωτής (πεν., το κέρδισε ο Ταταράκης), 90′ Ακ. Ψαράκης
Αποβολή 46′ Δημήτρης (δεύτερη κίτρινη)
Διαιτητής: Πατσουράκης
Απόλλων: Παγιαλάκης, Γκούντελος, Κένγκα (46′ Παντελακάκης), Καραμπινάκης (40′ Μαν. Ψαράκης), Νταγκουνάκης, Ταταράκης, Παπαδάκης, Χρυσός (78′ Ακ. Ψαράκης), Βακαλουνάκης, Γανωτής, Σουχλάκης (62′ Μποντούρι)
Δόξα Παχ.: Σκουμπάκης, Αλ. Δημήτρης, Μαράκης, Κ. Δημήτρης (88′ Νταουντάκης), Κελαϊδής, Κουρνιδάκης, Κουνέτας, Βόκρι, Κορωνάκης, Ντάλλιος, Βενέτης
Κρ. Αστέρας-Αρης Σ. 1-2
Γκολ: 80′ Δημητρίου – 30′ Στρατουδάκης, 44′ Χριστουλάκης
Δοκάρια: 16′ Ντούπης, 21′ Μανωλεδάκης
Διαιτητής: Κουκουράκης
Κρ. Αστέρας: Καλαμαρίδης, Γιαννικάκης, Ρικουνάκης, Σάμπα, Μουτζούρης, Χαραλαμπάκης (46′ Νικολαΐδης), Νικολουδάκης, Ντούπης, Μαστραντωνάκης (60′ Σίνος), Λέκα (60′ Δημητρίου), Μανωλεδάκης.
Αρης Σ.: Σαρτζετάκης, Στεφανίδης, Σούλιαρης, Βολάνης (75′ Ποταμίτης), Μπακογιάννης, Ροκάκης (80′ Αρτσιδάκης), Στρατουδάκης, Τσέκοφ (60′ Γαλανάκης), Ψαρουδάκης (46′ Φέζγκα), Τσιμπρικίδης, Χριστουλάκης.
Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ-Ικαρος Μ. 1-0
Γκολ: 4′ Παπασηφάκης μόλις στο 4′
Δοκάρι: 30′ Λιάσκας
Αποβολή: 65′ Ιωακειμίδης
Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ: Ιωακειμίδης, Κιουρτσίδης, Κουκουράκης, Μαρνελάκης, Σαρίκας (38′ λ.τρ. Ρενιέρης), Λόγκο, Καπριζάκης, Τρίτσης, Γεωργανάς, Παπασηφάκης (85′ λ.τρ. Παράκης), Ράντεφ.
Ικαρος Μ.: Νιαουνάκης, Δασκαλάκης, Κρασάκης, Κουργιαντάκης, Στεργίου, Μπομπολάκης, Ζυβραγάκης, Λιάσκας (65′ Μπαδιεριτάκης), Πετράκης, Χαλιβελάκης (80′ Καρατζάς), Γαλεράκης (75′ Χρυσός)
Μινώταυρος-Ηρακλής Νερ. 1-5
Γκολ: 81′ Καγλαντζής – 10′, 33′ Πατελάκης, 21′ (αυτ.) Ρουσάκης, 60′ Α. Παπαδημητρίου, 65′ Γιαννακούρος
Διαιτητής: Γιαννουλάκης
Μινώταυρος: Καλοριζικάκης, Λιονάκης, Θάνος, Παπαθεοδώρου (46′ Βουρτσάνης), Καγλατζής, Νταγκουνάκης (65′ Φανδριδάκης), Παπαδάκης, Ρουσάκης, Γκιούλα (46′ Τιχομίροφ), Μανταδάκης (75′ Μαντσέλλι), Μπούχλης
Ηρακλής Νερ.: Πετράκης, Μερόλλι, Αμαξόπουλος, Κωνσταντουδάκης (67′ Κουτράκης), Παπαδονικολάκης, Παντελάκης, Μπιζάτης, Α. Παπαδημητρίου (80′ Λαφαζάνης), Τσιριβάκος, Πατελάκης (76′ Γ. Παπαδημητρίου), Γιαννακούρος (85′ Γουβιανάκης)
Θύελλα Καλ.-Γρανίτης 1-1
Γκολ: 44′ Μαργαριτάκης – 65′ (αυτ.) Κομπογεννητάκης
Δοκάρι: 70′ Κομπογεννητάκης
Διαιτητής: Κανελάκης
Θύελλα Καλ.: Γεωργιλαδάκης, Τεκίδης, Καρεφυλλάκης, Κομπογεννητάκης, Κουφουγιαννάκης (78′ Βαλέρα), Σ. Λουβιτάκης, Μπαγλατζής, Μαργαριτάκης, Β. Ρενιέρης, Ν. Ρενιέρης, Μ. Λουβιτάκης.
Γρανίτης: Τερεζάκης, Μαλαμάς (70′ Στρατουδάκης), Κατσαρός, Σαρρής, Μπεριάδης, Γιακουμάκης, Πατρικάκης, Ζανής, Κοκάκης, Νταγκουνάκης, Δ. Μαυρεδάκης.
Σπάθα-Δάφνη 5-1
Γκολ: 39′ Σκορδύλης, 48′ (πεν. το κέρδισε ο Γλεντουσάκης) Τσαβαρής, 54′ Ηροδότου, 64′ Τζουγκράκης, 85′ Αντ. Βαρουξάκης – 30′ Κουγεντάκης
Διαιτητής: Μισαηλίδης
Σπάθα: Τσαβαρής, Γλεντουσάκης, Αράμπωφ, Τερεράκης (81′ Μαράκης), Παπαδοκωνσταντάκης (46′ Κουδέρης), Τζουγκράκης, Μυφτάρι, Ηροδότου (79′ Αντ. Βαρουξάκης), Σκορδύλης (46′ Ροδοκανάκης), Αλλκούρτι, Β. Βαρουξάκης
Δάφνη: Συγγελάκης (46′ Μ. Κοκολάκης), Γελαδάρης, Πενθερουδάκης, Ι. Κοκολάκης (45′ Τσίκο), Γεωργιουδάκης, Μπουντακόπουλος (75′ Κοκκινάκης), Κουγεντάκης, Τσεοπάνου, Μυριδάκης, Μανταδάκης, Γιανναράκης
Τιτάν-Απτερα 2-0
Γκολ: 32′ Μπακατσάκης, 84′ Πενταράκης
Αποβολή: 90′ Αλ. Τσικουδάκης (δεύτερη κίτρινη)
Διαιτητής: Χρυσός
Τιτάν: Φραγκούλης, Κουτσουπάκης, Μανανεδάκης, Κουντουράκης, Δρίβαλος, Πενταράκης, Μιχαλακόπουλος, Ποντίκας, Ράντεβ, Μαρινάκης, Σερενάι (20′ λ.τρ. Μπακατσάκης (55′ λ.τρ. Σπαθαράκης).
Απτερα: Μάστορας, Λαβράνος, Κουναλάκης, Νικολούλιας, Μαρινάκης, Τσόλης, Νεσκάκης, Β. Σελενίτσα, Τζ. Σελενίτσα, Π. Τσικουδάκης, Αλ. Τσικουδάκης.
ΑΕ Κυδωνίας-Κορωνίδα 1-2
Γκολ: 57′ Μιχάκης – 15′ Αργυρίου, 89′ Τσαμποσβίλι
Διαιτητής: Ούτας
ΑΕ Κυδωνίας: Γεωργανάς, Σίνης, Ντουντουλάκης (46′ Κατσουλάκης), Βροντάκης, Μιχάκης (80′ Δασκαλάκης), Λαφαζάνης (65′ Μ. Δημητρογιαννάκης), Σφυριδάκης, Στρατινάκης, Λούπου, Χιντρέι, Καλογεράκης.
Κορωνίδα: Κελαϊδής, Αργυρίου, Ψαρουδάκης, Παλιουδάκης (75′ Κουγιεντάκης), Γουνάκης, Μαρτσάκης, Τρούλος, Γωνιωτάκης, Τσαποσβίλι (90′ Ακούς), Μπερικάκης (91′ Καμποκάκης), Γαρυφαλής (80′ Νενεδάκης).