Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Πρώτη νίκη ο ΣΦΠΧ στην Αθήνα

Φανερά καλύτερος ο ΣΦΠΧ πανηγύρισε χθες την πρώτη του νίκη στον Γ’ προκριματικό όμιλος του πανελληνίου πρωταθλήματος βόλεϊ παμπαίδων, οι αγώνες του οποίου ολοκληρώνονται σήμερα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η Χανιώτικη ομάδα κέρδισε 3-1 τους Νέους Βύρωνα, παίρνοντας άνετα το 1ο και 4ο  σετ, ενώ στα δυο ενδιάμεσα έγινε “μάχη”, με κάθε αντίπαλο να κατακτά από ένα.
Πάντως προχθές, στην πρεμιέρα, ο ΣΦΠΧ έκανε ακόμη καλύτερη εμφάνιση και η ήττα 1-3 από την “οικοδέσποινα” ΑΕΚ τον αδικεί. Μάλιστα, στην αναμέτρηση αυτή “έχασε” πολλούς πόντους από λανθασμένες αποφάσεις των δυο διαιτητών, ειδικά στο 3ο σετ και στο ξεκίνημα του 4ου.

Συνοπτικά τα δυο παιχνίδια.

ΣΦΠΧ – Α.Ο. Νέοι Βύρωνα 3-1
Σετ: 25-15, 25-23, 25-27, 25-14

ΣΦΠΧ (Δημ. Μπουρμπάκης): Καλογρίδης, Τσίγκος, Παπαγεωργίου, Μενδρινός  Ξανθάκης, Κορωνιωτάκης (αρχ. εξάδα), Σπιταδάκης (λίμπερο), Βαλ. Στουπάκης, Πατερομιχελάκης.

* Αργά χθες έπαιξαν Α.Ο. Αστέρας Νίκαιας-ΑΕΚ.

1η αγωνιστική

ΣΦΠΧ-ΑΕΚ 1-3
Σετ: 13-25, 25-21, 22-25, 9-25

Στην πρεμιέρα ο Δήμος Μπουρμπάκης χρησιμοποίησε τους ίδιους παίκτες με το χθεσινό παιχνίδι.

* Νέοι Βύρωνα-Αστέρας Νίκαιας 0-3 (30-32, 18-25, 18-25).
Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Αστέρας Νίκαιας* 3 (3-0 σετ), ΑΕΚ* 3 (3-1), ΣΦΠΧ 3 (4-4) Νέοι Βύρωνα 0 (1-6).