Την ίδια ώρα στη Γαύδο η αναπληρώτρια που τοποθετήθηκε ζήτησε βελτίωση της θέσης της καθώς είναι μητέρα τριών παιδιών. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το σχολείο να μείνει χωρίς δάσκαλο και αυτή τη στιγμή υπάρχει κινητοποίηση από την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και την Περιφερειακή Εκπαίδευση Κρήτης προκειμένου να τοποθετηθεί νέος δάσκαλος. Το Δ.Σ. της Γαύδου έχει τρεις μαθητές.
Πρόβλημα στο Δημοτικό Σχολείο Γαύδου
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)