Η παγκόσμια κοινωνία έχει ν’ αντιμετωπίσει τον υπ. αριθμό ένα κίνδυνο της πρόκλησης που έρχεται να αντικαταστήσει τον ανθρώπινο εγκέ- φαλο. Πρόκειται για την τεχνητή νοημοσύνη που θα μπορεί να βρίσκει λύσεις για τα προβλήματα του κόσμου και σε χρόνο ρεκόρ. Με τα ψηφια- κά συστήματα και τη βοήθεια αλγόριθμων, δη- λαδή ενός υπολογιστή σε γλώσσα κατανοητή μόνο βάσει καθορισμένων κανόνων, ενός είδους μηχανικής μάθησης, θα γίνονται πολλά. Θα προβλέπεται ο τρόπος περιορισμού των επι- πτώσεων της κλιματικής αλλαγής και θα λει- τουργεί ως παρένθετος συντελεστής λειτουργίας της κοινωνίας, αναδεικνύοντας έναν πυλώνα προόδου για το μέλλον της ανθρωπότητος.
Πολύπλοκες εργασίες θα εξυπηρετούνται από τεχνητώς νοήμονα όντα, που θα κάνουν ό,τι κά- νουν οι άνθρωποι, ενώ θα ελαχιστοποιείται η χρήση ανθρώπινων χεριών. Ο φυσικός παρεμ- βατισμός θα μετατρέπεται σε «τεχνητό ψηφιακό λογισμικό». Θα προβλέπεται το μέλλον των πό- λεων, η υγεία των κτηρίων του αύριο και θα επη- ρεάζουν το κοινωνικό σύνολο, αλλά σαν μηχα- νές δεν θα έχουν αισθήματα, ούτε θα μπορούν να δακρύζουν, όπως το όντως ον, ο άνθρωπος. Υπάρχουν προγράμματα που αναπτύσσονται για την «τεχνητή νοημοσύνη» και προγραμμα- τίζονται εμφυτεύσεις μικροτσίπς σε περιοχές του ανθρώπινου εγκεφάλου, που θα παρέχουν λει- τουργίες δράσης, διανόησης, φυσικών ικανο- τήτων, που περιορίζουν την εξάπλωση των αν- θρώπινων βλαβών, όπως ο αυτισμός, η κατά- θλιψη, η σχιζοφρένεια, η παχυσαρκία κ.ά.
Μεγιστάνες του πλούτου, που θέλουν ν’ αφή- σουν το στίγμα του ονόματος τους στο διηνεκές, επενδύουν στην τελειοποίηση συσκευών εμ- φυτευματολογίας, που θα απευθύνονται και στην ιατρική, στη θεραπεία της νόσου του πάρ- κινσον και σε άλλα πολλά ανεπίλυτα ζητήματα.
Αυτά τα «νοήμονα όντα», τα ρομπότ με μορφή ανθρώπινη που σκέπτονται αλλά δρουν μηχα- νικά υπακούοντας σε προγραμματισμένες εντο- λές, θα έχουν τη δυνατότητα να συνομιλούν σε ανθρώπινο επίπεδο, να απαντούν σε ερωτήσεις γνώσεων, να γράφουν κείμενα, θεατρικά ή κι- νηματογραφικά σενάρια, να εντάσσονται στον δικό τους κόσμο και να εξελίσσονται, να κάνουν υπολογισμούς μαθαίνοντας απ’ τη δική τους τε- χνητή νοημοσύνη, χωρίς να μπορούν να νικη- θούν από άλλου είδους υπολογισμούς.
Μιμούμενα τους ανθρώπους θα απομνημο- νεύουν άπειρους ανθρώπινους διαλόγους και έχοντας όπλο την απέραντη μνήμη θα πλησιά- ζουν στη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου έχοντας μέσα τους κάτι παρόμοιο με την τε- χνογνωσία του google.
Αυτή η εξέλιξη μπορεί να καταστεί πιο φοβε- ρή απ’ την κλιματική αλλαγή που επηρεάζεται από τον ίδιο τον άνθρωπο, ο οποίος καταστρέ- φει το περιβάλλον και τη ζωή του. Ο άνθρωπος κατασκευάζει τον αφανισμό του. Δεν χρησιμο- ποιεί τις ικανότητες του προς όφελος του, δεν λο- γικεύεται ακόμα και τώρα που η «τεχνητή νοη- μοσύνη» βρίσκεται στα σπάργανα. Όταν προ- χωρήσει, θα είναι αργά. Θα βρεθούμε ανίκανοι και απροετοίμαστοι να ελέγξουμε την εξέλιξή της.