Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024

Σαρωτικοί στο β’ μέρος Πλατανιάς και Χανιά

Πετυχαίνοντας 7 γκολ στο β’ ημίχρονο οι χανιώτικες ομάδες έκαναν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην Σούπερ Λιγκ 2. Ο Πλατανιάς αν και έχανε 0-1 στο ημίχρονο από τον Λεβαδειακό στα Περιβόλια (φωτ.) με γκολ του Σανάμπρια στο 22′, επικράτησε τελικά 3-2 με γκολ του Νίλι (52′), Μπιανκόνι (55′) και Λουκίνα (78′) για την ομάδα της Βοιωτίας που είχε ισοφαρίσει σε 2-2 στο 58′ με τον Ανγκουά. Αποβλήθηκε ο Μποσέτι στο 85′.
Τα Χανιά μετά από ένα α’ 45λεπτο χωρίς γκολ “πέταγαν” φλόγες στο β’ μέρος στην Καλαμαριά και πάτησαν με 4-0 τον τοπικό Απόλλωνα. Ο Πάνος στο 51′, ο Λεοζίνιο στο 58′ και ο Κουσκουνάς στο 59′ και στο 68′ ήταν οι σκόρερ των νικητών απέναντι σε μία ομάδα με πολλά προβλήματα αφού ανακλήθηκαν τα δελτία 7 νεαποκτηθέντων παικτών της και μάλιστα είχε μόλις 16 παίκτες στην αποστολή χωρίς αναπληρωματικό τερματοφύλακα. Να προσθέσουμε ότι υπήρξε συμπλοκή μεταξύ φιλάθλων των γηπεδούχων με αποτ’έλεσμα να τραυματιστεί αρκετά σοβαρά ένας από αυτούς.