Χρηµατοδότηση µελετών από το Λιµενικό Ταµείο
Σε ετοιµότητα εν όψει της έναρξης πτήσεις υδροπλάνων επιδιώκει να βρίσκεται η Λιµενική Επιτροπή Χανίων.
Ετσι, χθες, σε συνεδρίασή της αποφάσισε να ξεκινήσει η διαδικασία για µελέτη ίδρυσης υδάτινου πεδίου (για στάσεις υδροπλάνων) στα λιµάνια της Γαύδου και της Γεωργιούπολης.
Ηδη, ως γνωστόν, έχει αποφασιστεί η ίδρυση υδάτινου πεδίου στην Κίσσαµο ενώ συνεχίζονται οι προσπάθειες δηµιουργίας υδατοδροµίου στο λιµάνι Κισσάµου.
Η χθεσινή συνεδρίαση της Λιµενικής Επιτροπής πραγµατοποιήθηκε παρουσία των δηµάρχων Γαύδου και Αποκορώνου.
Η απόφαση για την έναρξη διαδικασίας ίδρυσης υδάτινου πεδίου σε Γαύδο και Γεωργιούπολη ελήφθη οµόφωνα ενώ η δαπάνη των µελετών θα χρηµατοδοτηθεί από ιδίους πόρους του Λιµενικού Ταµείου Χανίων.
Οπως είπε στα “Χανιώτικα νέα” ο πρόεδρος της Λιµενικής Επιτροπής του Λιµενικού Ταµείου Χανίων,
∆ηµήτρης Βιριράκης, µε δεδοµένο ότι «αρχίζουν αυτές τις µέρες δοκιµαστικές πτήσεις υδροπλάνων σε άλλα σηµεία της Ελλάδας, εµείς προσπαθούµε να πυκνώσουµε το δίκτυο του νοµού Χανίων µε υδάτινα πεδία για τα οποία είναι πιο εύκολη η αδειοδότηση, για να είµαστε έτοιµοι όταν ξεκινήσει το δίκτυο υδατοδροµίων».
Ο κ. Βιριράκης εξήγησε ότι µέχρι στιγµής «έχουµε άδεια για υδάτινο πεδίο, δηλαδή για στάσεις υδροπλάνων, µόνο στην Κίσσαµο».
Η απόφαση για τη Γαύδου ελήφθη και για γεωπολιτικούς λόγους όπως είναι η δυνατότητα µεταφοράς ασθενών.
Όσο για τη δηµιουργία υδατοδροµίου στην Κίσσαµο, το Λιµενικό Ταµείο συνεχίζει τις διαδικασίες.
Πολύ μεγαλοπνοο εγχείρημα εκ μέρους του Λιμενικου Ταμειου Χανιων η δημιουργία πεδιου για την προσγειωση κ απογειωση υδροπλανων τοσο στην Γαυδο όσο κ στην Γεωργιουπολη κ ειδικα στην Γεωργιουπολη θα μπορουσε να συνδεθει κ με το ετερο μεγαλο εργο του Αποκορωνα το καταδυτικο παρκο στον Ομπροσγυαλο……οποτε να μπορεί να υπαρξει συνδεση μέσω των υδροπλανων της Κρήτης κ των νησιων των Κυκλάδων κ των Δωδεκανησων…..