Μετά τη δημιουργία “ομάδος εργασίας” η οποία αναλαμβάνει να προχωρήσει τις διαδικασίες για το πώς θα πάρει σάρκα και οστά η Σούπερ Λιγκ 2, η Φούτμπολ Λιγκ ανακοίνωσε από την πλευρά της ότι θα πραγματοποιήσει διοικητικό συμβούλιο, την τελευταία μέρα του Γενάρη προκειμένου να γίνει διαβούλευση για το θέμα αυτό.
Η Φούτμπολ Λιγκ, η οποία -οι ΠΑΕ ουσιαστικά- έχουν άμεσο ενδιαφέρον για την υπό δημιουργία νέα κατηγορία, καθώς οκτώ ή εννέα ομάδες, από τις 16 δηλαδή, θα βρίσκονται την νέα σεζόν στην Σούπερ Λιγκ 2! Οπως διαφαίνονται κιόλας τα πράγματα και με βάση αυτή τη στιγμή, Πλατανιάς και ΑΟΧ/Κισσαμικός, βρίσκονται μέσα σε αυτή την κλίμακα, επομένως οι αποφάσεις που θα ληφθούν τους αφορούν άμεσα.