Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024

SL2: Σπουδαία νίκη για τα Χανιά στην Αρτα

Σπουδαία νίκη πέτυχαν τα Χανιά στην Αρτα καθώς επιβλήθηκαν με 2-1 του Καραϊσκάκη. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους χρήστηκαν οι  Βασιλόγιαννης στο 14΄και στο 81′ ο Κόλλα. Για τον Καραϊσκάκη είχε μειώσει προσωρινά ο Ενγκεμέτσιου .

Οι φάσεις του αγώνα
3’ Απίστευτη ευκαιρία, ο Βάρκας έκλεψε την μπάλα από τον Ναζίμ, ο Μπαΐροβιτς την έστρωσε στον Τριανταφυλλάκο που εξ επαφής έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
14’ ΓΚΟΛ: Από εξαιρετική μπαλιά του Κάρλος ο Βασιλόγιαννης τσιμπάει την μπάλα από τον Λαζάρεφς και με πλασέ τη στέλνει στα δίχτυα (0-1).
17’ Σέντρα του Κορέλα γυριστό σουτ του Ενγκεμέτσιου η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
20’ Σουτ του Φόμπι από πλάγια θέση η μπάλα άουτ.
24’ Πάσα του Πέδρο σουτ του Κορέλα έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
26’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Ενγκεμέτσιου η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο και καταλήγει στα δίχτυα (1-1).
39’ Ευκαιρία από κάθετη πάσα του Βασιλόγιαννη ο Μπαΐροβιτς πλασάρει αλλά ο Λαζάρεφς έχει κλείσει το πεδίο και αποκρούει σε κόρνερ.
43’ Νέα ευκαιρία από σέντρα του Κογιέτε ο Βάρκας με πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία.
79’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Παράνο μπλοκάρει ο Λαζάρεφς.
81’ ΓΚΟΛ: Εκπληκτική ενέργεια του Παράνο και γύρισμα στον Κολλά που μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα (1-2).
87’ Σουτ του Πριόνα από μακρινή απόσταση ψηλά άουτ.
90+3’ Ακυρώνεται γκολ του Ενγκεμέτσιου με γυριστό σουτ από σέντρα του Πριόνα ως οφσάιντ.
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Διπλάρης (Καρδίτσας) – Οικονόμου Κ. (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Κίτρινες κάρτες: Κουτζαβασίλης (16′), Φαν Ιπερεν (22’)
Καραϊσκάκης Αρτας (Κώστας Φρατζέσκος): Λαζάρεφς, Φαν Ιπερεν, Πριόνας, Κλιγγόπουλος, Νταλακούρας, Δερμιτζάκης (64’ Μίλιτς), Πέδρο (64’ Μερτύρης), Χελοβάνι (76’ Ζιώβας), Ναζίμ, Ενγκεμέτσιου, Κορέλας.
Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (75’ Καψάλης), Πατάπης, Παντεκίδης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος (57’ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (75’ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (57’ Κολλάς), Μπαΐροβιτς (84’ Νικόλης).