Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Sl2: Ξέφυγαν στην κορυφή τα Χανιά!

Τεράστια νίκη κατάφεραν τα Χανιά κόντρα στην Καλλιθέα (0-1) και ξέφυγαν στην κορυφή  με γκολ του Ελευθεριάδη στο 8′.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

8’ Ο Μάναλης κάνει το γύρισμα, ο Κότσαρης χάνει την μπάλα από τα χέρια του και ο Ελευθεριάδης με κοντινή κεφαλιά σε κενή εστία ανοίγει το σκορ για τα Χανιά! (0-1)
25΄Σουτ του Μάναλη μπλοκάρει ο Κότσαρης
36’ Κεφαλιά του Λουκίνα, ο Καλογεράκης διώχνει στη γωνία του, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει κόρνερ
39’ Κεφαλιά του Μαρότα από εκτέλεση φάουλ μπλοκάρει σταθερά ο Καλογεράκης
42’ Σκαστή κεφαλιά του Μαρότα, έπειτα από κόρνερ, Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ
43’ Νέο κόρνερ από τον Ντεμέτριους και νέα κεφαλιά του Μαρότα, καταλήγει άουτ
45+2’ Μακρινό σουτ του Μανουσάκη, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων
49’ Σουτ του Μάναλη, με δυσκολία ο Κότσαρης απομακρύνει
53’ Καλό σουτ του Μανουσάκη από πλάγια θέση διώχνει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων
54’ Από κόρνερ, κεφαλιά ο Περέιρα, η μπάλα άουτ
57’ Ο Μανουσάκης σουτάρει από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα κοντράρει, χάνει δύναμη και καταλήγει στον Κότσαρη
66′ Από φάση διαρκείας, ο Σίλβα έκανε το γυριστό, η μπάλα άουτ
73′ Κεφαλιά Μαζουλουξή από φάουλ του Σιλά, μπλοκάρει ο Κότσαρης
80′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάνο ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας (46’ Μουστακόπουλος), Μαρότα, Ουές (83′ Βερτάινεν), Κυνηγόπουλος (56’ Ιωαννίδης), Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (64′ Σίλβα), Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης (46’ Μανθάτης), Λουκίνας

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής, Τσέλιος (79′ Εντγκαρ), Ντίας (22’ Τσορνομάζ), Ελευθεριάδης (66′ Κόλα), Μανουσάκης, Μάναλης (79′ Μάνος)

Διαιτητής: Βεργέτης Χρήστος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Στάικος Κωνσταντίνος (Λάρισας) – Στεφανής Γεώργιος (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Κουκούλας Παναγιώτης (Λέσβου)