Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024

Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι “αιωνίων”

Νικητής του ντέρμπι «αιωνίων» αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» νίκησαν τον Ολυμπιακο με 2-1, στο «Απόστολος Νικολαϊδης», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League. Ο Μαουρίτσιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Σανκαρέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 73΄. Ο Ολυμπιακός είχε να δεχτεί για 24 αγώνες δύο γκολ! Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο 82ο λεπτό με τον Γιουσέφ Ελ-Αραμπί.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια νίκη γοήτρου, φτάνοντας τους 41 βαθμούς σε 22 αγώνες. Η πρωτοπόρος ομάδα του Πειραιά παραμένει στην κορυφή με 57 βαθμούς, με διαφορά 14 πόντων πλέον από τον δεύτερο Άρη που νωρίτερα σήμερα (14/2) συμβιβάστηκε στη «λευκή» ισοπαλία με τον Παναιτωλικό στη Θεσσαλονίκη.