Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Χανίων προκρίθηκαν την Τετάρτη ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ και Κρ. Αστέρας νικώντας εκτός έδρας 3-0 τον Γρανίτη και 3-1 τον Ηφαιστο αντίστοιχα.
Η πρωτοπόρος της Α’ κατηγορίας δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην μοναδική ομάδα που της έχει κόψει βαθμό φέτος στο πρωτάθλημα αφού άνοιξε το σκορ στο 70’ και μέχρι το 86’ το παιχνίδι ήταν ανοικτό. Ετσι επιστρέφει στους “4” μετά από 4 χρόνια και θα αντιμετωπίσει τον Πανακρωτηριακό σε διπλούς αγώνες. Από την άλλη ο σύλλογος του Βαμβακόπουλου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχ. Μεγαλακάκη (φωτ.) που πέτυχε χατ τρικ προηγήθηκε 0-2 στο α’ μέρος και θα δώσει για δεύτερη φορά την τελευταία τριετία το παρών στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Παλαιόχωρα και εδώ σε διπλούς αγώνες καθώς αυτή είναι η μεγάλη καινοτομία της φετινής διοργάνωσης.