Συναντήσεις με τις Αρχές, εκπροσώπους φορέων, αποφοίτων της Θεολογικής Σχολής Χάλκης και πολιτιστικούς συλλόγους, έχει αυτή την ώρα, στο Επισκοπείο ο Οικουμενικός Πατριάρχης, ο οποίος περιοδεύει στη Χίο από χθες.
Νωρίτερα μίλησε στην Ιερατική σύναξη που πραγματοποιήθηκε στο Μητροπολιτικό Ναό Χίου. Στις 13.00, θα γίνει η τελετή παράδοσης από τον Προκαθήμενο του Οικουμενικού Θρόνου του Βραβείου 2015 για την πολιτιστική κληρονομιά – Βραβείο EUROPA NOSTRA για το Αρχοντικό Αντουάνικον, στο Κάμπο.
Το απόγευμα, στις 17.30, η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης και η Συνοδεία του θα γίνουν δεκτοί στην πλατεία Πατριαρχών Καλλιμασιάς, όπου θα τελεστεί τρισάγιο για τους αοιδίμους Πατριάρχες Κωνσταντινουπόλεως, Ιωακείμ Β’, Ιωακείμ Δ’, που είχαν καταγωγή από το συγκεκριμένο χωριό, στον τάφο του αείμνηστου Πατριάρχη Ιωακείμ Δ’. Εν συνεχεία, ο κ.κ. Βαρθολομαίος θα επισκεφθεί τη Βέσσα, χωριό που επλήγη περισσότερο από τα άλλα στην καταστροφική πυρκαγιά του 2012, όπου θα φυτεύσει συμβολικά μαστιχόδενδρο και θα ευλογήσει τις εθελοντικές ομάδες δασοπροστασίας του νησιού. Επιπλέον, στο χωριό θα κάνει τα αποκαλυπτήρια της προτομής του αείμνηστου Οικουμενικού Πατριάρχη Κωνσταντίνου Ε’ (του Βαλλιάδου) που καταγόταν από τη Βέσσα.