Παρασκευή, 16 Αυγούστου, 2024

Στην κορυφή οι δρομείς από τα Χανιά

Με ιδιαίτερη επιτυχία διοργανώθηκαν οι “7οι Ορεινοί αγώνες Νότιας Δίκτης”, με τους δρομείς του Χανιώτικου συλλόγου “Άρκαλος TRT” να κατακτούν τα μισά μετάλλια της γενικής ανδρών-γυναικών στη διαδρομή των 21χλμ., ενώ ακόμη δυο μετάλλια πήραν τα Χανιά στην κατηγορία γυναικών του μικρού αγώνα (7χλμ.).
Μ’ εξαιρετικό χρόνο 2 ώρες 14’ 44’’ ο Φώτης Ματσίγκος (Άρκαλος TRT) τερμάτισε 1ος στον αγώνα των 21χλμ., με 2ο τον Μανώλη Σηφάκη (Αφορδακός team) – 2.23.45 και 3ο τον Γιώργο Σαριδάκη (Άρκαλος TRT) – 2.29.20.
Ακόμη, στην πρώτη δεκάδα της γενικής βρέθηκαν οι Αχμέτ Αμμάρ (Παλαιόχωρα TRT) – 5ος με 2.29.49, Αντώνης Πρωτοπαπαδάκης (Άρκαλος TRT) – 6ος με 2.31.39, Λευτέρης Βιτσιλάκης (Παλαιόχωρα TRT) – 7ος με 2.33.31.
Στη γενική κατηγορία γυναικών 1η ήταν η Ελένη Χαζηράκη (Άρκαλος TRT) με 2.41.49 (13η γενικής), ενώ ακολούθησαν οι Feddersen Helena (Zaros Trail Race) – 2.47.45, Trilling Julia Maria (Berlin Team) – 2.57.43.
Στη διαδρομή των 7 χλμ., τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι Βαρδάκης Μάνος (Αφορδακός team Ιεράπετρας) – με χρόνο 35’ 44’’, Συλλιγνάκης Μανώλης (Σφάκα Σητείας) – 36.16, Παπαγιαννάκης Γεώργιος (ΟΦΗ) – 40.06. Στην γενική κατηγορία γυναικών η Αμάντα Λεμοντζόγλου (Άνεμος Χανίων), παρά την πτώση και τον σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, αναδείχθηκε νικήτρια με χρόνο 44’ 43’’ (11η γενικής), ενώ 2η ήταν η Μπελαδάκη Νίκη (Mikrojim – Ηράκλειο) με 48.11 και 3η η Παπαδάκη Αθηνά (Άρκαλος TRT) με 48.35.
Όμως και στον παιδικό αγώνα 1.000μ., τα Χανιά εκπροσωπήθηκαν στο βάθρο, αφού 2ος στ’ αγόρια ήταν ο Νίκος Βιτσιλάκης (1ος ο Περογιαννάκης Μανώλης από την Εμπαρο Βιάννου και 3ος ο Χουλάκης Απόστολης από Κεφαλοβρύσι Βιάννου), ενώ στα κορίτσια τα μετάλλια πήραν -κατά σειρά- οι Νάσκα Κωνσταντίνα (Βιάννο), Μαρή Ζαχαρένια (Μακρυγιαλό Ιεράπετρας), Γιανναδάκη Σοφία (Κεντρί Ιεράπετρας).
Όλοι όσοι έτρεξαν στους “7ους ορεινούς αγώνες Νότιας Δίκτης” είχαν την ευκαιρία ν’ απολαύσουν διαδρομές σ’ ένα από τα ωραία δάση και δίκτυο μονοπατιών της Κρήτης στα Λασιθιώτικα βουνά, με πολύ μεγάλες υψομετρικές διαφορές.
Τους αγώνες συνδιοργάνωσαν η Περιβαλλοντική-Οικολογική Πολιτιστική Ενωση Νότιας Δίκτης και η Ιερά Μητρόπολις Ιεραπύτνης & Σητείας, ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος Αμιρά και η Ένωση Θυμάτων Βιάννου και ήταν αφιερωμένοι στους πεσόντες και αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης, ενώ τεχνικός υπεύθυνος ήταν ο Νίκος Φερετζάκης.