Κύριε διευθυντά,
Οι φωνές των Χανιωτών που προτείνουν τη µετεγκατάσταση του Ιστορικού Αρχείου Κρήτης (Ι.Α.Κ.) στον λόφο Καστέλι πληθαίνουν κάθε µέρα!
Όσοι έχουµε επισκεφτεί το Ι.Α.Κ. στην τωρινή του στέγη, έχουµε αισθανθεί άσχηµα από την έλλειψη χώρων, την έλλειψη φωτεινότητας, την σχεδόν απουσία αναγνωστηρίου και πολλά άλλα.
Πρόσφατα ο προϊστάµενος του ιστορικού αρχείου, κύριος Κώστας Φουρναράκης, σε άρθρο του απαρίθµησε τις πόλεις που το πρόβληµα των ιστορικών τους αρχείων έχει επιλυθεί!
Γιατί λοιπόν και τα Χανιά, µε τόσο ιστορικό βάρος, δεν επιλύουν αυτό το πρόβληµα;
Ο αρχαιολόγος Ανδριανάκης Μιχάλης επίσης, µετ’ επιτάσεως έχει ζητήσει την µετεγκατάσταση του Ιστορικού Αρχείου στη «µεγάλη αγκαλιά «του ιστορικού µνηµείου που είναι ο λόφος Καστέλι!
Νοµίζω ότι οι φορείς της πόλης µας έχουν µπροστά τους µια ιστορική ευκαιρία να λάβουν τη σωστή απόφαση!