Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Στον τελικό του μήκους ο Τεντόγλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι σε καλή κατάσταση και φρόντισε να το δείξει στα προκριματικά του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου, που ξεκίνησε σήμερα (6/8) στο Βερολίνο. Ο Έλληνας άλτης στην πρώτη του προσπάθεια είχε άλμα στα 8.15μ (άν. +1.3 μ/δ) στο Β΄ γκρουπ, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση για τον τελικό της Τετάρτης με την καλύτερη επίδοση των προκριματικών (φέτος είχε κάνει 8.24μ). Την δεύτερη καλύτερη επίδοση σημείωσε ο Γερμανός Φαμπιάν Χέινλ με 8.02μ και την τρίτη ο Σουηδίος Μίχελ Τορνέους με 7.91μ, ενώ ο Τσέχος Ράντεκ Γιούσκα, κάτοχος της κορυφαίας εφετινής επίδοσης στην Ευρώπη με 8.27μ, πέρασε στον τελικό με την 7η επίδοση (7.87μ.)

Ο Μιχάλης Αναστασάκης βρίσκεται κοντά στον αυριανό (7/8) τελικό της σφυροβολίας ανδρών. Ο 22χρονος Έλληνας αθλητής που μετείχε στο Α΄ γκρουπ, είχε καλύτερη βολή (την 2η) στα 75.61μ στα προκριματικά με την οποία βρίσκεται κοντά στην 2η συμμετοχή του στον τελικό της διοργάνωσης, αφού θα ακολουθήσει η διεξαγωγή του Β΄ γκρουπ. Ο Αναστασάκης που ήταν ήταν 4ος το 2016 στο Άμστερνταμ, πήρε στο Α΄ γκρουπ την 3η θέση με καλύτερο τον Ούγγρο Μπένσε Χάλαζ με 76.81μ. Ο Χανιώτης ρίπτης είχε ακόμη βολές στα 73.72μ και 72.87μ.

Αντίθετα εκτός ημιτελικών στα 100μ. έμεινε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την τρίτη θέση στην 2η προκριματική σειρά με 10.44. Εκτός ημιτελικών στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών έμεινε η Ραφαηλία Σπανουδάκη-Χατζηρήγα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν 7η στην τρίτη προκριματική σειρά με επίδοση 11.63