Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Συνεχίζεται το διεθνές τουρνουά σκάκι στα Χανιά

Συνεχίζεται το διεθνές τουρνουά σκάκι στα Χανιά. Οσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του τουρνουά εχθές οι μονομαχίες άναψαν στον 4ο γύρο.
Κερδισμένος ναδείχτηκε ο Έλληνας Πρωταθλητής Ελλάδος Θάνος Μαστροβασίλης μιας και ήταν ο μόνος που κέρδισε από το γκρουπ των πρωτοπόρων έχοντας το απόλυτο με 4 στα τέσσερα.
Στη δεύτερη θέση ισοβαθμούν ο GM Martin Petrov (Βουλγαρία 2556), ο Larkin Vladyslav (Ουκρανία 2424) ο Leenhouts Koen (Ολλανδία 2417) και ο Χρήστος Μαρινάκης (2129).
Στις γυναίκες δεν είχαμε αλλαγές μιας και όλες κέρδισαν τη χτεσινή μέρα και έτσι η Lile Koridze (Γεωργία 2010), και η Αμοιρίδου Δήμητρα (1856) μοιράζονται την πρώτη θέση και στην Τρίτη θέση με μισό βαθμό λιγότερο βρίσκεται η Έλενα Ψαριανού.
Στο δεύτερο όμιλο των ¨μικρών αστέρων¨ στην πρώτη θέση ισοβαθμεί η Κουβεδάκη Ραφαέλλα με τον Σπυριδάκη Μανόλη με τρεις βαθμούς σε τρεις αγώνες και στην 3η θέση βρίσκεται ο Γιάννης Ουζουνστεφανής με 2,5 βαθμούς.

Χθες στο χώρο του τουρνουά βρέθηκε ο υφυπουργός αθλητισμού Λ. Αυγενάκης , ο βουλευτής Β. Διγαλάκης , ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων κο Ν. Καλογερής , ο δήμαρχος κο Π. Σημανδηράκης οι οποίοι συνοδεύονταν από τον πρόεδρο του ΕΑΚ και τους αντιδημάρχους, αθλητισμού, πολιτισμού, και τεχνικών υπηρεσιών.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.