Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024

Τα αποτελέσματα από τον 4ο Δρόμο Μουσούρων

Ξεπέρασαν τους 380 οι αθλητές ενώ πολλοί ακόμα έτρεξαν χωρίς χρονομέτρηση
Με μεγάλη συμμετοχή πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί ο 4ος Δρόμος Μουσούρων. H φετινή διοργάνωση περιελάμβανε ημιμαραθώνιο 21χλμ και αγώνες 10 και 4 χιλιομέτρων ενώ εκτός από τους 380 δρομείς που βρέθηκαν στην αφετηρία υπήρξαν πολλοί ακόμα που έτρεξαν χωρίς να πάρουν αριθμό συμμετοχής και χωρίς χρονομέτρηση. Αλλωστε μετά από 3 χρόνια ο δρόμος Μουσούρων πραγματοποιήθηκε χωρίς ιδιαίτερους περιορισμούς και υγειονομικά πρωτόκολλα ενώ θυμίζουμε ότι πριν δύο χρόνια η αρχική επέλαση της πανδημίας δεν επέτρεψε καν την διεξαγωγή του.

3. Μπούχλης Παντελής
Στον ημιμαραθώνιο έγιναν απονομές και στις υπόλοιπες ηλικιακές κατηγορίες -τα αποτελέσματα σε επόμενο φύλλο μας.
Να επισημάνουμε ότι πρώτα δόθηκε η εκκίνηση στον ημιμαραθώνιο από τη γέφυρα του Φουρνέ. Η διαδρομή ήταν: Φουρνές, Σκινές, Αλικιανός, Βατόλακκος, Κουφός, Φουρνές με τερματισμό τα Μεσκλά.
Μιάμιση ώρα αργότερα ξεκίνησαν οι αθλητές του αγώνα δρόμου των 10 χιλιομέτρων από την Πλατεία του Σκινέ. Τερμάτισαν και αυτοί στα Μεσκλά αφού διέσχισαν πρώτα Αλικιανό και Φουρνέ.
Ενα τέταρτο πιο μετά δόθηκε από τη Γέφυρα του Σκινέ η εκκίνηση στον αγώνα δρόμου των 4 χιλιομέτρων στον οποίο οι δρομείς διένυσαν την διαδρομή Φουρνές – Μεσκλά όπου τερμάτισαν και αυτοί.
Τον αγώνα συνδιοργάνωσαν η Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, ο Δήμος Πλατανιά, ο Σ.Δ.Υ.Χ., και οι Τοπικοί Πολιτιστικοί & αθλητικοί σύλλογοι του Δήμου.