Πέμπτη, 15 Αυγούστου, 2024

TAEKWOND ITF : Σπουδαίες διεθνείς διακρίσεις για Ανδρέα Τζανίδη και Μαρία Χρυσουλάκη

Ακόμα μία μεγάλη διεθνή επιτυχία για τον Ανδρέα Τζανίδη. Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα TAEKWOND ITF που έγινε στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας (10-12/11) με τη συμμετοχή 17 χωρών της Ευρώπης, ο Ηρακλειώτης πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση και χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία μάχης Ανδρών -85 κιλά και δύο ασημένια μετάλλια στην κατηγορία μάχης Ανδρών-92 κιλά, και στην κατηγορία 3 Dan Tull Ανδρών (Σκιαμαχίες).

Ο Ανδρεας Τζανίδης τα τελευταία χρόνια είναι αθλητής του Α.Σ TAEKWONDO Πολίχνης Θεσσαλονίκης και Δάσκαλος και Προπονητής του είναι ο Χαράλαμπος Νικολαϊδης .
Εξαιρετική εμφάνιση στην ίδια διοργάνωση έκανε η πρώην αθλήτρια του ΑΣ.Τάλως Ηρακλείου Μαρία Χρυσουλάκη, η οποία λόγω σπουδών αγωνίζεται πλέον με τον Α.Σ TAEKWONDO Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Η 19χρονη Ηρακλειώτισσα κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα Τουλ Γυναικών 3 Νταν και δύο ασημένια μετάλλια στα σπάριγκ -47 kgr και στα -52 kgr.

Η Ελληνική Αποστολή συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με 120 Αθλητές-τριες και κατέκτησε την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη.

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.