Το Υπουργείο Ναυτιλίας ως φορέας υλοποίησης και το ΤΑΙΠΕΔ (Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου) ως εταίρος του έργου “Επιβατικός σταθμός λιμένα Σούδας- Ενδιάμεση Φάση” ορίστηκαν από τον υπ. Χρήστο Στυλιανίδη.
Όπως αναφέρει το σχετικό έγγραφο, αποφασίζεται ορισμός του «”Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής/ Γενική Γραμματεία Ναυτιλίας και Λιμένων/ Διεύθυνση Λιμενικών Υποδομών (Δ20)” ως Φορέα Υλοποίησης και του “Ταμείου Αξιοποίησης Ιδιωτικής
Περιουσίας του Δημοσίου” ως εταίρου του έργου “Επιβατικός σταθμός λιμένα Σούδας- Ενδιάμεση Φάση” της Δράσης με Κωδικό 16975, τίτλο: “Παρεμβάσεις αναβάθμισης περιφερειακών λιμένων” του άξονα 4.6 “Εκσυγχρονισμός και βελτίωση της ανθεκτικότητας κύριων κλάδων οικονομίας της χώρας” του Πυλώνα 4 “Ιδιωτικές επενδύσεις και μετασχηματισμός της οικονομίας” του Ταμείου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας, αρμοδιότητας του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής».
ΤΑΙΠΕΔ και Υπουργείο Ναυτιλίας υπεύθυνοι για έργα στη Σούδα
![](https://i0.wp.com/www.haniotika-nea.gr/media/2021/07/Ad-728x90-1.jpg?fit=728%2C90&ssl=1)