Λύνονται ένα-ένα τα προβλήματα σε αγωνιστικό επίπεδο για τον Πάουλο Κάμπος, καθώς οι Λάζιτς και Μάικιτς τίθενται, πλέον, στη διάθεσή του. Οι δύο Βόσνιοι ποδοσφαιριστές φαίνεται ότι θα έχουν τη δυνατότητα να είναι έτοιμοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με την ελπίδα του Βραζιλιάνου τεχνικού να είναι να μην υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα μέχρι τότε.
Κατά τ’ άλλα, σκοπός για τον Πλατανιά είναι να δώσει τουλάχιστον ένα φιλικό ματς στα Περβόλια, στα οποία δεν έχει καταφέρει να αγωνιστεί ακόμα μέχρι σήμερα, τα δύο, δε, που έδωσε με ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ και Παλαιόχωρα τα έπαιξε στο Μάλεμε. Στο ενδεχόμενο που το πρωτάθλημα ξεκινήσει στις 7 Οκτωβρίου, σχεδιάζεται να γίνει φιλικό στις 30 του μήνα (ίσως με Εργοτέλη) που θ’ αποτελέσει κιόλας την πρόβα τζενεράλε.