Πέμπτη, 15 Αυγούστου, 2024

Με τον Εθνικό Υμνο “έπεσε η αυλαία”

Ακόμη μία επιτυχημένη από κάθε άποψη διοργάνωση ολοκληρώθηκε χθες στα Χανιά και η “αυλαία έπεσε” με την ανάκρουση, δυο φορές, του Εθνικού μας Υμνου, αφού η Ελλάδα κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια (ενώ πήρε και ένα χάλκινο) στ’ αγωνίσματα ανοιχτής θάλασσας του 13ου παγκοσμίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης νέων, που διεξήχθησαν μέσα στο παλιό λιμάνι.
Η εθνική έδειξε από το πρωί ότι θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, κατακτώντας την πρώτη θέση στη μικτή σκυταλοδρομία 4×2000μ, ακολούθησε το απόγευμα το χάλκινο στα 6.000μ νεανίδων και στο τελευταίο αγώνισμα του προγράμματος, τα 6.000μ νέων, “ήρθε” ακόμη ένα χρυσό.
Έτσι, ο συνολικός απολογισμός της Ελλάδας ήταν οκτώ μετάλλια, 5 χάλκινα στην πισίνα, 2 χρυσά και 1 χάλκινο στην ανοιχτή θάλασσα
Αναλυτικότερα οι χθεσινοί αγώνες.

6.000μ ΝΕΩΝ

Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 6000μ νέων αναδείχθηκε ο Λυκούργος Κατσιάρας, κάνοντας πράξη αυτά που είχε δηλώσει το πρωί «… μας περιμένουν διακρίσεις και στα 6χλμ», μετά τη σκυταλοδρομία.
Ο Έλληνας κολυμβητής πήρε από την αρχή “κεφάλι” στην κούρσα και διατηρώντας σταθερό ρυθμό κατέκτησε άνετα την 1η θέση, σημειώνοντας χρόνο 57’56.24. Τον ακολούθησε ο Ντάμα (Ιταλία) με  1 ώρα 00.09.53, ενώ το χάλκινο πήρε ο Γκαμάλ Αμπ Ελ (Αίγυπτος -1.00.11.61).
Ενδεικτικό του πόσο επίπονο είναι το αγώνισμα αποτελεί το γεγονός ότι περισσότεροι από τους μισούς αθλητές εγκατέλειψαν (ένας εξ αυτών χρειάστηκε να μεταφερθεί στο Νοσοκομείο, ενώ σε κάποιους άλλους χρειάστηκε να δοθούν πρώτες βοήθειες μετά τον τερματισμό).

6.000μ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Άτυχη στάθηκε η Δέσποινα Μακριά, που θα μπορούσε και αυτή να είχε ανέβει στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Η κολυμβήτριά μας οδήγησε την κούρσα μέχρι ένα γύρο πριν τον τερματισμό, οπότε μπερδεύτηκε, νόμισε ότι τερματίζει και πέρασε μέσα από τον ειδικά διαμορφωμένο χώρο, κάτι που της κόστισε και τελικά πήρε την 3η θέση, με χρόνο 1 ώρα 01.40.57.
Νικήτρια αναδείχθηκε η ρωσίδα Κοζίρεβα (1.00.35.92) και  2η ήταν η αιγύπτια Αλάα Αμπ Ελ (1.01.03.39).

ΜΙΚΤΗ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4×2000μ
Δυο αγόρια και δυο κορίτσια αποτελούσαν την ομάδα κάθε μιας από τις 8 χώρες που συμμετείχαν. Με την εθνική μας αγωνίστηκαν -κατά σειρά- οι Λυκούργος Κατσιάρας, Βαγγέλης Σταυρίδης, Δέσποινα Μακριά και Άννα Λύκου, που μετά από επίπονη προσπάθεια έφεραν τη χώρα μας στην 1η θέση, σε χρόνο 1 ώρα 20.37.89.
Στη 2η βρέθηκε η Κολομβία (1.21.32.98), ενώ Ουκρανία και Ρωσία (που ακολούθησαν) ακυρώθηκαν (αφού στη “μάχη” για το μετάλλιο  βρέθηκαν και οι δυο εκτός των γραμμών τερματισμού) και έτσι στην 3η θέση ανέβηκε η Αίγυπτος (1.23.13.78).

* Το 13ο παγκόσμιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης νέων διήρκησε συνολικά τέσσερις ημέρες. Διοργανώθηκε από την ΚΟΕ και την Παγκόσμια Ομοσπονδία Τεχνικής Κολύμβησης (CMAS), με τη συνεργασία της Περιφέρειας Κρήτης-Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, του Δήμου Χανίων, του ΕΑΚ Χανίων και του Ν.Ο. Χανίων, έχοντας την υποστήριξη χορηγών, αλλά και πολλών εθελοντών.