Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Τρίτο στην Ελλάδα το ΓΕΛ Eλ. Βενιζέλου!

Πολύ μεγάλη διάκριση για το γυναικείο ποδόσφαιρο των Χανίων αποτελεί η 3η θέση που κατέκτησε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων το ΓΕΛ Ελ. Βενιζέλου νικώντας χθες στον μικρό τελικό με 3-2 στην παράταση το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου.

Το φάιναλ φορ διεξήχθη στα γήπεδα Νίκαιας και ΔΑΚ Κορυδαλλού και οι Χανιώτισσες παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο 5’ κατάφεραν πριν συμπληρωθεί το α’ ημίχρονο να ανατρέψουν το σκορ με γκολ της Αθουσάκη στο 10’ και της Λαγογιάννη στο 17’.
Στην εκπνοή του 90λεπτου όμως το Κερατσίνι ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί στο 113’ με ένα πολύ ωραίο γκολ η αρχηγός του ΓΕΛ Χρυσοπηγής Λαγογιάννη έδωσε τη νίκη στην ομάδα της.

ΓΕΛ Ελ. Βενιζέλου: Καστρινάκη Δέσποινα, Λαγογιάννη Ιωάννα (αρχηγός), Ξαγοραράκη Πόπη, Αθουσάκη Στέλλα, Δασκαλάκη Αγγελική, Κογιαννάκη Κωνσταντίνα, Μαρκογιαννάκη Ελένη, Τσικουδάκη Ελένη, Κόμπου Κωνσταντίνα, Μουτσοπούλου Τζοβάννα, Τσουβαλά Μαρία.
Αναπληρωματικές: Πετρόσογλου Στέλλα, Δασκαλάκη Ιωάννα, Καρτεράκη Νεφέλη Οι δύο πρώτες πέρασαν αλλαγή
Συνοδός καθηγητής ήταν ο Γιλβάσης Νίκος και αρχηγός αποστολής Μουτσάκη Αντιγόνη
Στον μεγάλο τελικό το Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης νίκησε με 3-1 το ΓΕΛ “Αυτενεργώ” Αργους. Σκόρερ: Τζούρτζεβιτς 2, Αργυρίου – Βαλκάνη.
Στους ημιτελικούς το σχολείο της Θεσσαλονίκης είχε νικήσει 9-0 το Κερατσίνι και τα κορίτσια από το Αργος 8-0 το χανιώτικο σχολείο (τα γκολ: Γκότση 3, Βαλκάνη, Σαμπάνη, Σταύρου, Παραλυκούδη και αυτογκόλ).