Σοβαρά παραμένουν τα προβλήματα στις υποδομές των λιμανιών , ανάμεσα τους και αυτό της Σούδας καθώς η διαδικασία των αδειοδοτήσεων – εγκρίσεων είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα.
Αυτό μεταξύ άλλων επισημάνθηκε στη συνεδρίαση του ΔΣ της ” Ένωσης Λιμένων Ελλάδας” (ΕΛΙΜΕ) που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής για πρώτη φορά στα Χανιά.
Ο πρόεδρος της ΕΛΙΜΕ κ. Λιάγκος στάθηκε ιδιαίτερα στην θετική πορεία της κρουαζιέρας και για τα Χανιά αλλά και στην ανάγκη να προχωρήσει με πιο γρήγορους ρυθμούς το ζήτημα των υποδομών.
Επίσης ανακοινώθηκε πως εκτός από το Νομαρχιακό Λιμενικό Ταμείο μέλος της ΕΛΙΜΕ θα γίνει και το Δημοτικό λιμενικό ταμείο.