Πέμπτη, 15 Αυγούστου, 2024

“ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ” ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ: Ο Εμμ. Ορφανουδάκης νικητής και στο σιρκουί (φωτ.)

Τέσσερις στροφές πριν από τον τερματισμό ο έφηβος αθλητής του Α.Ο. Κύδων (αλλά και της γαλλικής “Union Cycliste Nantes Atlantique”) Μανώλη Ορφανουδάκης πήρε σημαντική διαφορά και τελικά αναδείχθηκε εύκολα νικητής στο σιρκουί μέσα στην πόλη των Χανίων, το οποίο αποτελούσε το 2ο ετάπ για τα φετινά “Βενιζέλεια ποδηλασίας”.

Δεύτερος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Παπαδερός (Τάλως/ΑΝΕΚ Lines) και 3ος ο ποδηλάτης του ίδιου συλλόγου, Μιχάλης Κορτσιδάκης (1ος και 2ος, αντίστοιχα, στην κατηγορία ανδρών). Ο αγώνας περιελάμβανε ακόμη 8 ηλικιακές κατηγορίες, με τις συνολικές συμμετοχές να ξεπερνούν τις 180.
Τα “Βενιζέλεια ποδηλασίας” (τα οποία διοργανώνει ο Α.Ο. Κύδων, με
συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρήτης/Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και σε συνεργασία με τους δήμους Πλατανιά, Χανίων, αλλά και τους πολιτιστικούς συλλόγους Ξαμουδοχωρίου και Γλώσσας) θα ολοκληρωθούν αύριο, με το 3ο ετάπ, που είναι αγώνας αντοχής 84χλμ στη διαδρομή: Γλώσσα -Δρομόνερο-Ζυμβραγού-Καρές-Μετόχι-Αγ. Αντώνιος-Επισκοπή-Mοθιανά-Γλώσσα (4 στροφές) και θ’ αρχίσει στις 1μμ.
* Στο χθεσινό 1ο εταπ, επίσης αγώνας αντοχής, αλλά απόστασης 108χλμ στη διαδρομή λιμάνι Κολυμπαρίου-Κολυμπάρι-Μάλεμε- Ξαμουδοχώρι και μετά τέσσερις στροφές στη διαδρομή Ξαμουδοχώρι-Ζουνάκι-Σιρίλι-Νεριανά-Ν. Χωριό-Βουκολιές-Σιρίλι-Βλαχερωνίτισσα-Μάλεμε-Ξαμουδοχώρι, νικητής γενικής αναδείχθηκε και πάλι ο Εμμ. Ορφανουδάκης, με 2ο τον Μιχ. Κορτσιδάκη και 3ο τον Αλ. Παπαδερό.