Την Τρίτη 19 Ιουνίου ξεκινάει η “Παραδοσιακή Στράτα” που θα συνεχίζεται κάθε Τρίτη στην Παλιά Πόλη των Χανίων.
Η έναρξη θα γίνει την επόμενη εβδομάδα με χορευτές στο Φάρο, χορεύτριες και ριζίτες στο χώρο του Φιρκά όπου θα καταλήξει το δρώμενο. Οι υπόλοιπες “στράτες” θα καταλήγουν στην πλατεία Εισοδίων. Όπως ανακοίνωσε ο αντιδήμαρχος τουρισμού κ. Ν. Ψαρουδακης θα συμμετάσχουν 20 σύλλογοι των Χανίων αλλά και παραδοσιακοί σύλλογοι από την Αυστραλία, τις ΗΠΑ και την Κύπρο.