Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Ξιφασκία: Τρία μετάλλια η Α.Λ.Ξ. Χανίων στο ξίφος μονομαχίας

Σημαντικές διακρίσεις είχε η Αθλητική Λέσχη Ξιφασκίας Χανίων μετέχοντας στο κύπελλο ξίφους μονομαχίας εφήβων-νεανίδων, παμπαίδων-παγκορασίδων και στους αγώνες ανάπτυξης ξίφους μονομαχίας, οι οποίοι διεξήχθησαν στο ΟΑΚΑ, με τον απολογισμό της να είναι 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 1 χάλκινο μετάλλιο.
Όπως, μεταξύ άλλων, αναφέρεται στο δελτίο Τύπου της Χανιώτικης Λέσχης, «… με μια 1η θέση -και το προβλεπόμενο κύπελλο- στα κορίτσια 10-13 ετών για την Δανάη Κασιμάτη, μια 2η -ασημένιο μετάλλιο- στα κορίτσια 13-17 ετών για την Αγγελίνα Ελευθεράκη και μια 3η θέση -χάλκινο μετάλλιο- στα κορίτσια 13-17 ετών για τη Δάφνη Αλιπράντη, στις αποσκευές της γύρισε η δεκαεννιαμελής αποστολή της Α.Λ.Ξ. Χανίων. Ήταν μια πραγματική πανδαισία ξίφους μονομαχίας με σχεδόν τριακόσιους αθλητές και αθλήτριες από οκτώ μέχρι δεκαεπτά ετών, με το πάθος και την ενεργητικότητα που χαρακτηρίζει τις κατηγορίες αυτές.
Την πρώτη ημέρα έγιναν οι αγώνες ανάπτυξης 8-10 ετών και το κύπελλο παμπαίδων-παγκορασίδων 11-13 ετών.
Η Α.Λ.Ξ.Χ. συμμετείχε στους αγώνες ανάπτυξης με δύο αγόρια, τον Βιδαλάκη Δημήτρη και τον Κωνσταντινόπουλο Σταύρο και ένα κορίτσι, την Κωνσταντινοπούλου Αναστασία, που δοκίμασαν τις ικανότητες τους. Στο κύπελλο παμπαίδων αγωνίστηκαν οι: Γαροφαλάκης Αντώνης, Κουτσουκλάκης Χρήστος, Μάινγκοτ Αδριανός, Μαλεκάκης Μιχάλης, Παπαγιάννης Αλέξανδρος και Παπαντωνάκης Νίκος. Ο Μάινγκοτ για ένα χτύπημα δεν κατάφερε να μπεί στην τετράδα των μεταλλίων και κατέλαβε τελικά την 7η θέση, ενώ ο Παπαγιάννης κατατάχθηκε 19ος μεταξύ 70 αθλητών.
Στο κύπελλο παγκορασίδων συμμετείχαν οι: Κασιμάτη Δανάη, Βυτινιώτη Λίνα, Πλοκαμάκη Δέσποινα και Πλοκαμάκη Δήμητρα. Η Κασιμάτη μ’ εντυπωσιακές εμφανίσεις έφτασε αήττητη μέχρι τον τελικό, όπου νίκησε εύκολα 10-2 την Μπίνα Φωτεινή του ΟΞΙΦ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και το κύπελλο. Την 3η θέση μοιράστηκαν η Παγώνη της Βάρης και η Παντελοπούλου της Ίριδας. Ακόμη, η Βυτινιώτη πήρε την 20η θέση επί συνόλου 47 συμμετοχών.
Την επομένη διεξήχθη το κύπελλο εφήβων-νεανίδων. Στα αγόρια συμμετείχαμε με δυο αθλητές, τον Νίκο Τσισμενάκη και τον Μάριο Σασλή. Στα κορίτσια πήραν μέρος οι Αγγελίνα Ελευθεράκη, Δάφνη Αλιπράντη, Μαρία Παπαδάκη και Έλενα Κρητικού (συμμετείχε για πρώτη φορά στην κατηγορία αυτή).
Η Αλιπράντη με 4 νίκες στην πουλ κατέλαβε την 14η θέση στην αρχική κατάταξη και η Ελευθεράκη με 3 νίκες στην πουλ την 31η. Έφτασαν και οι δυο στους ημιτελικούς και εξασφάλισαν μετάλλια. Για τη θέση στον τελικό αγωνίστηκαν αντίπαλες, με την Ελευθεράκη να κερδίζει 15-9. Το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού ήταν οι συναθλήτριες στην Ίριδα, Ροδοπούλου Νεφέλη και Καραμπίνη Ειρήνη, με τη Ροδοπούλου να προκρίνεται στον τελικό, στον οποίο και επικράτησε της Ελευθεράκη με 15-4 και πήρε το χρυσό, ενώ η ξιφομάχος μας φόρεσε το ασημένιο, με το χάλκινο να μοιράζονται η Αλιπράντη και η άλλη αθλήτρια της Ίριδας.
Ήταν, λοιπόν, ένα εκπληκτικό διήμερο γεμάτο συγκινήσει για την ομάδα της Α.Λ.Ξ.Χ. και για τον προπονητή του ξίφους μονομαχίας, Μιχάλη Κωνσταντινόπουλο.
Θερμές ευχαριστίες προς τον Μανώλη Παπαντωνάκη και την Οτανίφα Χουερχουντθοτ, το ζεύγος Κουτσουκλάκη και τον Παντελή Τσισμενάκη, για την πολύτιμη και ουσιαστική βοήθεια τους στην πραγματοποίηση της αποστολής.

* Το επόμενο ραντεβού μας το Σαββατοκύριακο 10 και 11 Νοεμβρίου με αναπτυξιακούς αγώνες και κύπελλα παμπαίδων – παγκορασίδων και εφήβων – νεανίδων στη σπάθη».

Ακολουθήστε τα Χανιώτικα Νέα στο Google News στο Facebook και στο Twitter.